konin logo

Aktualności

31.03.2025

Ognisko w "Przystani" w Gosławicach

Przepięknymi marzannami, wykonanymi przez nasze dzieciaki, pożegnaliśmy zimę. Jedna z nich w całej okazałości w fotogalerii.

Do zobaczenia na kolejnym ognisku.


13.12.2024

Stanowisko w sprawie wynagrodzeń

Związkowcy i przedstawiciele pracowników z jednostek organizacyjnych miasta Konina przekazali Prezydentowi i Radnym Miasta Konina stanowisko w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych miasta Konina.

Pobierz plik

12.12.2024

Posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych Województwa Wielkopolskiego

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Urzędu Miejskiego w Koninie wzięła udział w posiedzeniu Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych Województwa Wielkopolskiego.

Na posiedzeniu, które odbyło się 11 grudnia, związkowcy rozmawiali o problemach w branżach organizacji przynależnych do FZZ. Związkowcy wskazywali na trudną sytuację związaną z wynagrodzeniami i brak dialogu w tym temacie. Przedstawicielka OZZPiP podniosła sprawę normom zatrudnienia, które zamiast poprawić warunki pracy pielęgniarek, mogą z powodu braku personelu prowadzić do zamykania całych oddziałów.

Kolejnym ważnym punktem posiedzenia było omówienie wad i zalet postępowania sanacyjnego i ustawy o ochronie sygnalistów.


09.12.2024

Mikołajki 2024

Zabawa mikołajkowa dla naszych pociech za nami. Cieszymy się, że był to czas uśmiechu i zabawy dla nas wszystkich. Już dziś zapraszamy Was na Mikołajki 2025.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację imprezy. W szczególności dziękujemy Urszuli Maciaszek, radnej Konina oraz koleżankom z Wydziału Organizacyjnego i Kadr i Biura Prezydenta Miasta, a także kolegom z Wydziału Administracyjno-Gospodarczego.

Mikołaju Pawle i animatorko Doroto za rok te role będą również Wasze 😊


03.12.2024

Andrzejki 2024

Wspaniała ekipa bawiła się na Andrzejkach, które zorganizowaliśmy w Agroturystyce Miraś w Rannej k/Kramska.

Andrzejki

Dziękujemy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie za przekazanie zaproszenia dla dwóch osób na seans filmowy w Kinie Oskard. Zaproszenie było nagrodą w konkursie, którą zdobyła nasza Koleżanka Ewa zaskakując nas świetną znajomością muzyki z polskich seriali.


27.11.2024

Apel

Związek Zawodowy Pracowników Urzędu Miejskiego w Koninie zwrócił się do radnych Konina z apelem o zajęcie się sprawą wynagrodzeń pracowników magistratu.

Pobierz plik

02.07.2024

Dołączyliśmy do Forum Związków Zawodowych

Forum

Prezydium Forum Związków Zawodowych 2 lipca 2024 roku przyjęło Związek Zawodowy Pracowników Urzędu Miejskiego w Koninie w poczet organizacji członkowskich Forum Związków Zawodowych. Już wkrótce do Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych Województwa Wielkopolskiego dołączy przedstawiciel naszego Związku.


15.06.2024

Wycieczka do Torunia i Golubia-Dobrzynia

15 czerwca 2024 roku podróżowaliśmy szlakiem Anny Wazówny. To trasa wiodąca przez miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego związane z życiem szwedzkiej królewny, m. in. Bydgoszcz, Brodnicę, Golub-Dobrzyń, Inowrocław, Toruń. Zwiedziliśmy Toruń i słynący z turniejów rycerskich zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Oto my, w dobrych nastrojach i w towarzystwie pięknej pogody.

Golub DobrzynToruń

Dziękujemy Biuru Podróży Fukowski Travel za organizację wycieczki oraz Magdalenie i Mariuszowi za spędzony z nami czas 😊


15.01.2024

Apel

Struktura administracji publicznej w Polsce to zasadniczo podział na trzy grupy: administrację państwową, administrację rządową i administrację samorządową. Wszystkie te grupy wykonują zadania publiczne. Bez względu na to, czy zadania te nazwiemy rządowymi, powiatowymi czy gminnymi, własnymi czy też zleconymi, to w dalszym ciągu są to zadania publiczne, realizowane w imieniu państwa polskiego na rzecz jego obywateli. Pracownicy w samorządach pracują zatem nie tylko na rzecz wspólnot samorządowych, ale również na rzecz państwa.

Polskie ustawodawstwo charakteryzuje się mnóstwem aktów prawnych, które często są ze sobą niespójne. Przekłada to się nie tylko na różnorodne traktowanie grup zawodowych, ale również na różne traktowanie pracowników w obrębie jednej grupy zawodowej, w tym wypadku pracowników szeroko rozumianej administracji publicznej.

Przykładem na takie różne traktowanie pracowników administracji publicznej jest grupa zawodowa pracowników samorządowych. Obowiązujące obecnie przepisy różnie sytuują samorządy, a co za tym idzie, różnie również określają status prawny ich pracowników. I nie chodzi tutaj o same pragmatyki pracownicze, które regulują kwestie stosunków pracy – służby w administracji publicznej. Dla przykładu:

- ustawa o finansach publicznych określa samorządy jako jednostki sektora finansów publicznych,

- ustawa o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy najogólniej ujmując administracji państwowej i pomija administrację samorządową,

- ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej określa, że pracownikami jednostek sfery budżetowej są również pracownicy samorządów.

Sytuacja ta ma miejsce nie od dziś. Niemniej jednak, aktualnie – w obliczu zapowiedzi 30% podwyżek dla nauczycieli i 20% podwyżek dla budżetówki z pominięciem pracowników samorządowych (będących również pracownikami szeroko rozumianej sfery budżetowej) – budzi kontrowersje, sprzeciw i poczucia niesprawiedliwości. Dlaczego? Dlatego, że w tej samej jednostce organizacyjnej samorządu część pracowników na pewno otrzyma podwyżki, bo tak zdecydował rząd i zabezpieczył na ten cel środki, a część pracowników w ogóle ich nie otrzyma, gdyż wójt (burmistrz, prezydent) z takich czy innych względów nie podejmie decyzji o ich przyznaniu, np. z uwagi na trudną sytuację finansową samorządu.

Apelujemy zatem o podjęcie decyzji, które nie będą pomijały rzeszy pracowników samorządowych przy przyznawaniu podwyżek, tak w tym roku, jak i w latach następnych.

Skoro władze państwa chcą dzielić się z samorządami ciężarami/zobowiązaniami w obszarze wynagrodzeń dla nauczycieli i pozostałych pracowników placówek oświatowych, to również powinny pamiętać o wynagrodzeniach dla pozostałych samorządowców, będących również pracownikami administracji publicznej.

ikona pobieraniaPobierz plik

16.06.2023

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 maja 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Zmiany dotyczą tabeli kwot minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego ustalonego dla poszczególnych kategorii zaszeregowania oraz wykazu stanowisk i minimalnych wymagań kwalifikacyjnych dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Kwota minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania (najniższe stanowiska samorządowe) określona została na poziomie 3300 zł i zwiększa się proporcjonalnie do kwoty 5200 zł w XX (ostatniej) kategorii zaszeregowania.

Zmiana rozporządzenia nie będzie skutkować podwyżkami dla pracowników samorządowych, chyba że ci zajmując określone stanowiska mają niższe wynagrodzenie zasadnicze niż te, które są przypisane do poszczególnych kategorii zaszeregowania.

Rozporządzenie zmieniające wejdzie w życie 1 lipca 2023 roku.

Link do rozporządzenia zmieniającego:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230001102

Poniżej link do rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych z 2021 roku:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210001960


dzień samorządowca